
Rukovodstvo DSS-a održalo je konferenciju za medije u Vukovaru povodom obilježavanja godišnjice rada stranke.
Predsjednik Jovica Radmanović osvrnuo se na rad u protekloj godini naglasivši da je osnovano 15 stranačkih odbora, te je 10 u fazi osnovanja. U sredinama u kojima je DSS predložio svoje kandidate na proteklim lokalnim izborima postignuti su odlični rezultati. DSS ima dožupane u Požeško-slavonskoj žipaniji, Miroslava Grozdanića i Sisačko-moslavačkoj županiji dr. Dušana Bjelajca, zamjenika načelnika u D. Kukuruzarima, vijećnike u Okučanima, Dvoru, Glini, Ogulinu, Benkovcu, Gračacu, Plaskom, Krnjaku, Vojniću.
Najvažnija DSS-ova osvojena pozicija je zamjenik gradonačelnika Vukovara koju obnaša Srđan Milaković.
Zamjenik predsjednika Srđan Milaković istakao je kako su i danas prisutni brojni problemi srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj ali i da je danas prioritet ostati i opstati. Milaković je ukazao i na pojavu koja traje godinama, a kroz koju se favorizira Srpsko narodno vijeće (SNV) na štetu ostalih udruga sa srpskim predznakom u Hrvatskoj poput ZVO-a, SDF-a, Prosvjete i Privrednika.
DSS je rezultatima na lokalnim izborima stvorio uvjete za razbijanje političkog monopola kojega je imao SDSS. Sada nam je neophodno mijenjati institucije srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj, rekao je Milaković podsjećajući kako DSS-u u trenutku osnivanja nitko nije davao nikakve šanse i da su ih svi smatrali kao još jednu novu političku stranku.
Siniša Ljubojević je istakao je da u Hrvatskoj, kada je riječ o srpskoj nacionalnoj manjini, danas na sceni polarizacija između SDSS-a i DSS-a. Podsjetio je i da je do 1941. godine u Hrvatskoj živjelo do milijun Srba te da se ta brojka danas realno kreće od 150-170 tisuća.
Politički predstavnici srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj vodili su do sada Srbe ka getoizaciji i asimilaciji. Naš je cilj integracija Srba u opći i društveni život u Hrvatskoj. Cilj nam je da Srbi u Hrvatskoj ostanu, opstanu i razvijaju se, rekao je Ljubojević koji za većinu problema pripadnika srpske nacionalne manjine odgovornim smatra dosadašnje predstavnike koji su trgovali sa svim Vladama, ali rezultate trgovine narod nije osjetio.
DSS