Koliko je Zoran Milanović izgubio u glasovima hrvatskih Srba?

milanovic2

Dosad su davali glas SDP-u, ali sada neće zbog Milanovićevih izjava koje smatraju uvredljivima ili neprimjerenima…

Kad su SDP-ovi aktivisti iz svojih call centara uoči jučerašnjih izbora telefonski zivkali i provjeravali s biračima za koga će glasovati, puno ispitanika u selima i gradovima gdje živi većinsko (ili barem znatno) srpsko stanovništvo odgovaralo im je da ovaj put neće za SDP zbog izjava Zorana Milanovića o dedi ustaši i Srbiji kao šaki jada, neslužbeno doznajemo od upućenih izvora u SDP-u.

Jedan sugovornik kaže da osobno zna za primjer u kojem je od 13 telefonski ispitanih birača u jednom hrvatskom selu s gotovo stopostotnim srpskim stanovništvom njih četvero dalo upravo takav odgovor: dosad su davali glas SDP-u, ali sada neće zbog Milanovićevih izjava koje smatraju uvredljivima ili neprimjerenima.

Kad su se u javnosti pojavili transkripti tajno snimanog razgovora na sastanku Milanovića sa skupinom branitelja, Demokratski savez Srba u priopćenju je procijenio da oko 60.000 hrvatskih Srba koji su inače vjerno glasali za SDP ovaj put neće dati svoj glas Milanoviću.

Statistički podaci Državnog izbornog povjerenstva, čini se, potvrđuju i ono što se kao trend moglo uočiti u SDP-ovim call centrima uoči izbora i ono što je najavljivao DSS.

Prvo o ukupnom odazivu birača u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj. Prema našoj računici, prekjučer je izašlo 85,88 posto onog broja birača koji je izašao na izbore u studenom 2015. godine.

Za SDP-ovu koaliciju prekjučer je glasalo 106 tisuća manje ljudi nego prije deset mjeseci. Za HDZ-ovu listu prekjučer je glasalo 64 tisuće manje ljudi nego prije 10 mjeseci. U postocima, SDP-ovi birači (Narodne koalicije) su pali na 86,68 posto lanjskoj broja SDP-ovih birača (koalicije Hrvatska raste), a osipanje HDZ-ovih birača je manje: za HDZ je sada glasalo 91,4 posto ukupnog broja birača koji su lani glasali za puno širu HDZ-ovu koaliciju.

Iz tih općih podataka na razini države daje se naslutiti da je, u usporedbi samo s HDZ-ovima, više prošlogodišnjih SDP-ovih birača ove godine ostalo kod kuće ili dalo glas drugome.

Kad se usredotočimo na statistiku na biračkim mjestima u gradovima i selima gdje žive pripadnici srpske manjine, vidljiv je jasan pad birača SDP-ove koalicije.

U Donjem Lapcu SDP-ova koalicija lani je dobila 543 glasa, a sada 230. U Udbini lani 457, a sada 105.  Ipak, tu treba naglasiti da je znatno smanjen broj upisanih birača, u Donjem Lapcu sa 1148 na 813, a u Udbini sa 1262 na 903. U Gračacu, gdje je broj upisanih birača ostao otprilike isti, SDP-ova koalicija pala je s 287 na 209.

U Slavoniji, u selu Negoslavci, broj birača koji su izašli na izbore pao je s 40 na 21, a broj glasova SDP-u s 22 na 8. U Borovu (ranije poznato kao Borovo Selo) SDP je lani dobio 210 glasova, a sada 117.

U baranjskom selu Jagodnjak, SDP-ova koalicija lani je dobila 247 glasova, a sada 140.

Trend je vidljiv posvuda gdje živi srpska manjina u Hrvatskoj.

Čini se da je Zoran Milanović svojim izjavama o šaki jada i dedi ustaši zaista svojeručno odagnao mnoge vjerne SDP-ove birače srpske nacionalnosti.

Broj uvjerenih ljevičara koje je takvo ponašanje moglo odbiti od glasanja teško je utvrditi sa sličnom preciznošću. No, kad se gleda u kojim je izbornim jedinicama najveća razlika između broja glasova za SDP-ovu koaliciju u studenom 2015. i prekjučer, vidi se da je u I. izbornoj jedinici (Zagreb-centar) to minus od 13.722 birača, a u VII. (Istra, Rijeka, Kvarner) 16.578 birača.

Izvor: Vecernji.hr

Facebook komentari